Bill Gates’ten Teknolojinin Çözebileceği 10 Küresel Zorluk

İnovasyonun herkes için olduğuna inananlardansanız, Bill Gates’in sizin için bir listesi var! MIT Technology Review sitesinde yayınlanan teknolojinin çözebileceği 10 küresel zorluktan bahsedilen Bill Gates’in listesini sizler için derledik.

Karbon Ayrımı

Sera gazı emisyonlarının tek başına kesilmesi, küresel sıcaklıklardaki keskin artışları önlemek için yeterli olmayacaktır. Ayrıca atmosferden çok büyük miktarlarda karbondioksiti almamız gerekecek ve bu da sadece inanılmaz derecede pahalı olmakla kalmayıp, aynı zamanda bize tüm bu CO2’lerle ne yapacağımız gibi zorlu bir sorun yaratacaktır. İhtiyacımız olan şey, atmosferden çıkarmak zorunda kalabileceğimiz milyarlarca ton karbondioksiti kalıcı olarak saklamanın ucuz bir yoludur.

Şebeke Ölçekli Enerji Depolama

Rüzgar ve güneş paneli gibi yenilenebilir enerji kaynakları artık daha ucuz ve daha geniş kullanım alanına sahipler. Ancak yeterince güneş ışını ve rüzgar alamadıklarında elektrik üretemiyorlar. Bu da ne kadar enerji sağlayabildiklerini, kömür ve doğal gaz gibi sabit kaynaklardan ne kadar çabuk uzaklaşabileceğimizi kısıtlıyor. Yenilenebilir nesil bayrağı çektiği günlerde, bütün sistemler için yeterli miktarda yedek enerji üretmenin maliyeti astronomik olacak.

Evrensel Grip Aşısı

Pandemik grip nadirdir fakat ölümcüldür. 1918 yılından bu zamana dek H1N1 gribi salgını nedeni ile yaklaşık 55 milyon insan hayatını kaybetti. Günümüze yaklaştıkça ölümlerin azalmasındaki sebep virüslerin daha zayıf yapıda olmasıydı. Bir sonraki sefer bu kadar şanslı olmayabiliriz! Özellikle virüsün güçlü bir türü, herhangi bir özel aşının etkili bir şekilde savaşmaya vakti olmayacak kadar çok hızlı bir şekilde çoğalabilir.

Bunama Tedavisi

Amerika’da 65 yaş üzeri 10 insandan 1’i ve 85 yaş üzeri insanların üçte biri Alzheimer hastası. Yaşam süresini uzattıkça hasta insan sayısının artması muhtemeldir. Günümüzde Alzheimer tam olarak anlaşılmış durumda değil. Kesin teşhisler ancak ölümden sonra mümkündür ve o zaman bile doktorlar Alzheimer’ın ve diğer bunama türleri arasındaki farkı tartışırlar. Buna rağmen, sinirbilim ve genetik alanındaki gelişmeler konuya daha fazla ışık tutmaya başlıyor. Bu anlayış, durumun yıkıcı etkilerini yavaşlatmanın ve hatta engellemenin nasıl mümkün olabileceğinin ipuçlarını veriyor.

Okyanus Temizliği

Milyarlarca plastik parça -“mikroplastikler”- şimdi dünya okyanuslarında yüzüyor. Atıkların çoğu zamanla parçalanan torbalardan veya çöplerden oluşuyor. Bu atıklar kuşları, balıkları ve insanları zehirliyor. Araştırmacılar hem insan sağlığı hem de çevre üzerindeki etkilerin derin olacağından korkuyor. Onlarca yılda birikmiş yüz milyonlarca plastiğin temizlenmesi için yüzyıllar gerekebilir. Kirlilik çok yaygın olduğundan, temizlenmesi zor ve büyük okyanus çöpleri ile mücadele için prototip yöntemler olsa da, kıyılara, denizlere ve su yollarına çözüm bulunamıyor.

Enerji Tasarruflu Tuzdan Arındırma

Yeryüzünde tatlı sudan yaklaşık 50 kat daha fazla tuzlu su vardır. Dünya nüfusu arttıkça ve iklim değişikliği kuraklıkları yoğunlaştırdıkça, tatlı suya olan ihtiyaç daha keskinleşecek. İsrail, dünyanın en büyük ters osmoz tuzdan arındırma tesislerini inşa etti ve şimdi ev suyunun çoğunu denizden alıyor, ancak bu yöntem dünya çapında pratik olamayacak kadar yüksek enerji gerektiriyor. Yeni membran tipleri yardımcı olabilir; elektrokimyasal teknikler de acı suların tarımsal sulama için yararlı olmasında kullanılabilir.

Güvenli Sürücüsüz Araç

Otonom araçlar, halka açık yollarda milyonlarca kilometre boyunca test edilmiştir. Phoenix banliyöleri gibi yerlerde teslimat ve taksi hizmetleri için pilot programlar yürütülmektedir. Ancak şoförsüz araçlar hala genel olarak yolları ele geçirmeye hazır değiller. Kaotik trafiği idare etmekte zorlanıyorlar ve kar ve sis gibi hava koşullarında zorluk çekiyorlar. Kararlı bir şekilde güvenli hale getirilebilirlerse, toptan bir taşımacılığın yeniden boyutlandırılmasına izin verebilirler.

Somutlaştırılmış Yapay Zeka

Geçen sonbahar Boston Dynamics tarafından tasarlanan Atlas isimli bir robotun videosu interneti salladı. Videoda robotun bir komando gibi attığı adımlar gösteriliyor. Bu robot, AlphaGo’nun dünyanın en iyi Go oyuncusunu yenmesinden sadece iki yıl sonra üretildi. Peki, AlphaGo’nun aklını Atlas’ın vücuduna koyarsanız ne olur? Birçok araştırmacı, gerçek genel yapay zekanın, içsel hesaplama süreçlerini fiziksel dünyadaki gerçek şeylerle ilişkilendirme yeteneğine bağlı olabileceğini ve bir yapay zekanın, insanların ve hayvanların yaptığı gibi fiziksel dünya ile etkileşime girmeyi öğrenerek bu yeteneği kazanabileceğini söylüyor.

Deprem Tahmini

2010 Haiti depreminde 100.000’den fazla insan hayatını kaybetti. Bugüne kadar kaydedilen en güçlü depremlerden birinin tetiklediği 2004 Hint Okyanusu tsunamisi Endonezya, Sri Lanka, Hindistan ve diğer yerlerdeki yaklaşık bir milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Kasırgaları günler, bazen de haftalar öncesinden tahmin edebiliriz, ancak depremler hala bir sürpriz gibi geliyor. Depremleri orta vadede bir miktar güvenle tahmin etmek, planlamacıların dayanıklı çözümler bulmasını sağlar. En azından birkaç saat önceden uyarıda bulunmak, insanların güvenli olmayan bölgeleri boşaltmasına ve milyonlarca kişinin hayatını kurtarmasına olanak sağlar.

Beyin Çözme

Beyinlerimiz, sinirbilimcilere karşı derin bir gizem olmaya devam ediyor. Düşündüğümüz ve hatırladığımız her şey ve tüm hareketlerimiz, bir şekilde kafalarımızdaki milyarlarca nöronda kodlanıyor. Ama bu kod nedir? Beynimizin veriyi nasıl saklandığını ve düşüncelerimizi iletme şeklini anlama konusunda hala bilinmeyen birçok bulmaca var. Bu kodun kırılması şizofreni ve otizm gibi zihinsel bozukluklara nasıl davrandığımız konusunda atılımlara yol açabilir. Beyinlerimizden bilgisayarlara, hatta diğer insanlara doğrudan iletişim kuran arayüzler geliştirmemize izin verebilir. Yaralanma veya dejeneratif hastalık tarafından felç edilen insanlar için yaşamı değiştiren bir gelişme olabilir.