Trend Takibi İçin Yapmanız Gerekenler

Trend takibi için faydalanabileceğiniz kaynak ve araçlar

Trend Takibi Nedir?

İnovasyon sürecinin olmazsa olmazlarından trend takibi için gerekli açıklamaları, ilham veren en önemli kaynak ve araçları bu yazıda listeledik.

Nedir?

Trend nedir ve trend takibi nasıl yapılır?

Daha Fazla

Ne İşinize Yarar?

Trend takibi neden önemlidir?

Yararlarına Gözat

Nasıl yapılır?

Trend takibi için faydalı kaynak ve araçlar.

Teknikleri İncele
 

Trend Takibi

Trend ve trend takibi hakkında genel bilgiler

Trend takibi sürekli değişen dünyayı anlamak, müşterilerinizin eğilimlerini ve işinizin nereye gittiğini tahmin etmektir. İnovasyon için yeni fırsatlar keşfetmenin anahtarıdır.

Makro Trendler: Çevresel, sosyal, ekonomik, politik ve teknoloji alanında gerçekleşen küresel bazda iz bırakan değişimlerdir.

Tüketici Trendleri: Tüketici trendleri, insanların ne satın aldıklarından ve ne kadar harcadıklarından daha fazlasını takip eder. Trendler hakkında toplanan veriler, tüketicilerin bir ürünü nasıl kullandıkları ve bir marka hakkında sosyal ağlarıyla nasıl iletişim kurdukları gibi bilgileri de içerebilir.

Endüstri Trendleri: Çalışma, tüketici davranışları, istihdam, teknolojik gelişmeler, yeni ürün geliştirme, rekabet, hükümet normları ve sektörü etkileyen diğer faktörler ile ilgili trendleri içerir ve tahminler yapmak için incelenir.

Trend Takibi Ne İşinize Yarar?

Trend takibi yapmanın faydaları

Global ölçekte nelerin popüler olduğunu ve tam anlamıyla geliştiğini gözlemleyip anlamaya çalışarak, olanların iç yüzünü kavramaya çalışabilirsiniz. Tarafsız bir bakış açısı ile trendlerin yükselişini ve düşüşünü izleyebilir ve kayda değer olan şeylerden faydalanabilirsiniz.

Müşterilerinizin hızlanan beklentilerinin önüne geçin.

İddialı işletmeler, ürünler, hizmetler ve kampanyalar oluşturun.

 

Ekiplerinizde ve kurumunuzda yenilikçi bir kültür oluşturun.

 

Kendimiz, toplum ve gezegen için daha iyi bir gelecek yaratın.

 

Trend Takibi İçin Faydalı Kaynak ve Araçlar

Trend takibi yaparken kullanabileceğiniz ilham kaynakları, websiteleri, araştırma raporları ve daha fazlası…

Okumanız Gereken 6 Rapor

 
 
 
 

Websiteleri ve Araçlar

 

TrendWatching

Global tüketici trendlerini takip eden ve düzenli araştırma, rapor üreten trend takibi alanındaki en büyük şirketlerden biri olan TrendWatcing pek çok kaynağa da ücretsiz erişim sağlıyor.

 

Trend Hunter

Dünyanın en büyük ve en popüler trend takip platformlarından biri olan Trend Hunter her gün yenilikçi fikirler ve viral haberler sunarken tüketici bilgileri ve özelleşmiş trend raporları hizmetleri de sunmakta.

 

Copenhagen Institute for Futures Studies

Copenhagen Institute for Futures Studies şirket ve organizasyonlara gelecekçi bir yaklaşımla stratejik danışmanlık sunan, kâr amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluştur. İlham veren konuşmalar, sunumlar ve geleceğe dair gelişmeler üzerine kurslar verilmektedir.

 

J. Walter Thompson Intelligence

JWT Intelligence müşterilerine araştırma, trend tahminleri ve inovasyonlar, data analizi, tüketici bilgileri gibi kapsamlı hizmetler sunan global ölçekli bir platformdur.

 

Futurescan

Board of Innovation tarafından hazırlanmış, düşündürücü ve merak uyandıran gelecek tahminleri içeren posteri buradan indirebilirsiniz.

 

 

Google Alerts & Google Trends

Google Alerts ve Google Trends sayesinde en güncel içerik ve raporlardan haberdar olabilir, gündemi yakından takip edebilirsiniz.

 

PFSK

PFSK yenilik portalı ve haber bülteni aracılığıyla bilgiler sunarken, işletmeler için son trendler hakkında raporlar üretiyor.

 

Lidewij Edelkoort

Dünyanın önde gelen trend uzmanlarından biri olan Lidewij Edelkoort yazdığı kitaplar ve sitesinde yayınladığı içeriklerin yanısıra danışmanlık da veriyor.

BONUS

Blend the Trend sayesinde en güncel teknoloji, tasarım ve iş trendlerini birleştirip yaratıcı ve yenilikçi fikirler geliştirebilirsin.

Yalın İnovasyon Kaynakları

Yalın inovasyon sürecinde rehberiniz olabilecek kaynaklar hazırladık.

stickers

Design Thinking Kılavuzu

Design Thinking eğitimi ile yeni fikirler oluşturmanın ötesine geçin, fikirlerinizi birlikte hayata geçirelim. Eğitim öncesinde hazırladığımız Tasarım Odaklı Düşünme Kılavuzuna göz atın!

Kılavuzu İndir

stickers

Kullanıcı Araştırması Teknikleri

Fikrinizi doğrulamak, yeni ürün geliştirmek veya mevcut ürününüzü daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz araştırma yöntemlerini listeledik.

Teknikleri İncele

İletişime Geçin

Fikir geliştirme ve inovasyon süreçlerinize destek olmamız için bizimle iletişime geçin.