2018 Yılı Özeti

2019 yılının trendlerine odaklanmışken 2018 yılını da unutmadık ve yılı özetleyecek listeleri derledilk.

MIT - 2018'in 10 Çığır Açan Teknolojisi

MIT Technology Review dergisi 2018 ve gelecek yıllarda çalışma ve yaşama şeklimizi şekillendireceğini düşündüğü 10 teknolojik ilerlemeyi bir liste haline getirdi.

Derginin seçimlerinden bazıları henüz yaygın bir şekilde kullanılmadı, diğerleri ticari olarak ulaşılabilir olmanın zirvesinde olabilir. Dergi her yıl insan yaşamları üzerinde derin bir etkisi olacak bir teknoloji, hatta belki bir teknoloji topluluğunu listelemeye çalıştığını belirtiyor.

Bu yıl GAN adı verilen yapay zeka alanındaki yeni bir teknik ile hayal gücü kazanan makineler, yaşamın nasıl yaratılabileceğini yeniden tanımlandığı ve bir insan yaşamının ilk anlarına bir araştırma penceresi açıldığı yapay embriyolar ve doğal gazdan tamamen temiz enerji üretmeye çalışan Texas’ın petrokimya endüstrisinin kalbindeki bir tesis listede öne çıkan teknolojiler olarak ön plana çıkıyor.

Detaylar:
2018'in 10 Çığır Açan Teknolojisi

 

2018’in En Büyük 100 İnovasyonu

Populer Science dergisinin 31. kez yaptığı Yılın En İyileri Listesi, 10 farklı kategoride en yeni teknolojileri ve keşifleri gözden geçirmek, tartışmak ve deneyimlemek için harcanan bir yılın göze çarpanlarını içeriyor.

Bir çok konuda uzmanlaşan yapay zeka uygulamalarından araçlara, otomobillerden eve gereçleri bir çok inovatif ürünü içerirken listede "Yılın İnovasyonu" ise uzay alanından.

100 İnovasyon Listesi:

https://www.popsci.com/best-of-whats-new-2018

2018'in En İyi Gadget'ları

Forbes yazarı David Phelan yılın en iiyi 16 gadget'ını listelemiş.

The Verge ise 2018'in en iyi gadget'larını bir video ile anlatmış:

2018'in En İyi App Store Uygulamaları

Dünyada Yılın En İyi Uygulamaları:
Yılın Uygulama Trendi: Self-care
Yılın iPhone Uygulaması: Procreate Pocket
Yılın iPhone Oyunu: Donut County
Yılın iPad Uygulaması: Froggipedia
Yılın iPad Oyunu: Gorogoa

Türkiye’den Yılın En İyi Uygulamaları:
iPhone Ücretsiz Uygulama: WhatsApp Messenger
iPhone Ücretli Uygulama: kirakira+
iPad Ücretsiz Uygulama: Youtube
iPad Ücretli Uygulama: Procreate

Tüm listeye https://developer.apple.com/app-store/best-of-2018/ adresinden ulaşabilirsiniz.

2018'in En İyi Google Play Store Uygulamaları

Google, 2018 yılının en iyi uygulamaları ve oyunlarını Play Store'da listelemiş.

Linkedin - 2018'in En İyi Girişimleri

LinkedIn'in 575 milyon üyesinin davranışları analiz edilip 4 temel özellik ölçümlenerek en iyi girişimler listesi oluşturulmuş. Çalışan sayısının büyümesi; iş arayanların ilgisi; üyelerin şirket ve çalışanları ile etkileşimi ve bu girişimlerin yeteneklerini LinkedIn Top Şirketler listesinden ne kadar aldığı gibi parametreler listeyi ve sıralamayı belirlemiş.

İlk 5 şirketin Lyft, Halo Top Creamery, Coinbase, Noodle.ai ve Bird olduğu listenin tamamı:

Linkedin En İyi 50 Girişim

 

Linkedin - 2018'in En İyi Şirketleri

Linkedin'in en iyi girişimler gibi "En İyi Şirketler" listesi de mevcut. Listeyi teknoloji şirketlerinin domine ettiğini görebiliriz. İlk 5 şirketin Amazon, Alphabet, Facebook, Salesforce ve Tesla olduğu listenin tamamı:

Linkedin En İyi Şirketler

 

Harvard Business Review - 2018'in En İyi 100 CEO'su

Çalkantılı zamanlarda, kararlılık ve istikrar önemli erdemler olabilir. HBR'ye göre bu özellikler, 2018 yılında dünyanın en iyi performans gösteren CEO'larının sıralamasında bir yer edinmiş olan 100 kadın ve erkekte belirgin. Onlar bir dizi dış güçle karşı karşıya kalıyorlar: anlayışlı rakipler, talepkar müşteriler, kârlı aç yatırımcılar, siyasi ve ekonomik rüzgârlar.

Listenin başında İspanyol perakende devi Inditex'in CEO'su Pablo Isla bulunuyor. Listenin tamamı:

Harvard Business Review - 2018'in En İyi 100 CEO'su

Producthunt - 2018'in En İyi Ürünleri

Product Hunt'ın "Time Capsule" özelliğiyle listeleyebildiğiniz 2018'in en iyi ürünleri listesinde başı Notion 2.0 çekiyor. Resimlerden arka planı kaldıran remove.bg yılın son günlerinde eklenmesine rağmen ikinci sırada. Sıfır komisyon ile bitcoin al-sat yapabileceğiniz Robinhood Crypto da kriptoparalar için yoğun geçen yılın öne çıkan ürünlerinden biri olarak listede üçüncü sırada.

Zaman kapsülü ile 2018 ürünleri arasında ufak bir yolculuk yapabilirsiniz:

https://www.producthunt.com/time-travel/2018/

Techcrunch'ın 2018 Yılı Favori Şeyleri

Techcrunch editör, yazar ve grafikerleri biraraya gelip 2018 yılında Techcrunch favori şeylerinin listesini yapmış. Burada "şey" kavramını açalım, bu kitap, konsept, ürün veya fikir olabilir.

Bir sıralamanın olmadığı listeye dahil olan kişilerin paylaştığı "şey"leri görebilirsiniz:

https://techcrunch.com/2018/12/28/techcrunchs-favorite-things-of-2018/
 

2018 Yılında 3D Yazıcı ile Üretilen En İyi Ürünler

Ürün tasarımı süreçlerinde prototipleme aşamasında olduğu kadar artık gerçek ürün üretiminde de önemli rol oynayan 3 boyutlu yazıcılar ile 2018 yılında yapılan iyi ürünleri MIT Technology Review listelemiş.

Özellikle elektriğe ihtiyaç duymadan ne kadar kullanıldıklarını ölçüp saklayabilen ürünler ile yine elektriğe ihtiyaç duymadan Wi-fi hattına veri gönderebilen ürünler bu alanda yeniliklerin gelmeye devam edeceğinin göstergesi.

Google Tasarım Ekibinden 2018'in En İyileri

2018'e veda ederken, Google Tasarım departmanında yılın bazı yeni temalarına ve dikkat çeken programlara ve ürünlere değinmek için yıl değerlendirmesi yapıldı. 2018 yılında yapılanlar da üç kategoride düzenlenerek liste haline getirildi. Bu 3 kategori: Makine Öğreniminde Mükemmellik, Üstün Başarı ve Erişilebilir Kullanıcı Deneyimi

Listedeki tasarım projeleri için:

Google Design’s Best of 2018

Pantone 2018 Yılının Rengi

Her yılın başında o yılın rengini açıklayan Pantone 2018 yılında da yılın rengi olarak "Ultraviyole" rengini seçtiğini açıklamıştı. 

2019 yılındaki renk olan Kırmızı Mercan ve diğer renk trendleri için 2019 Trendleri sayfamızdaki Renk Trendleri sayfamıza bakabilirsiniz.

2018 "Information is Beatiful" Ödülleri

Bilgi görselleştirme ve tasarımı alanlarında çalışmaları listeleyen "Information Is Beatiful" aynı zamanda her yıl bir yarışma da düzenliyor. 2018 kazananları tasarım ve bilgi görselleştirme konularıyla ilgilenenlerin ilgisini çekebilir.

Amerika'daki 1790-2016 arasındaki göçmenlerin dağılımını görselleştiren çalışma da yarışmanın en iyisi olarak seçilmiş.

2018'in En İyi ve En Kötü Marka Kimlikleri

Brandnew ekibi 2018'in marka ve marka kimlikleri konularında 2018'in en iyileri, en kötüleri ve en çok dikkat çekenleri içeren listeler hazırlamış. Marka kimlikleri ve değişimleri konularında ortaya ilgi çekici listeler çıkmış.

En iyi değişimler arasında bu yıl logosunu değiştiren Mailchimp de var.

 

Listeler şu şekilde:

En İyiler

En Kötüler

En Çok Dikkat Çekenler

Newscred - 2018'in En İyi İçerik Üreten Markaları

Her yıl en iyi içerik üreten şirketleri belirleyen Newscred’in 2018 listesinde de farklı sektörlerden 50 şirket bulunuyor. 10 farklı kategoride verilen ödüllerde Teknoloji kategorisinde Slack, Intercom, Twitter gibi şirketler bulunurken içerik üretimi ve tasarımı konusunda ön planda olan Apple ilk 50 şirket arasında bulunmuyor.

Newscred En İyi İçerik Pazarlama Yapan Şirketler Listesi

 

2019 Trendleri...

 

IoX Trendleri

Mustafa Dalcı, IoX

IoX ofisinde 2019 yılında konuşacağımız trendleri listeledik.

IoX Trendlerini İncele

Müşteri Deneyimi Trendleri

Pisano

Pisano 2019 müşteri deneyimi trendlerini listeledi.

Müşteri Deneyimi Trendleri

Ürün Yönetimi Trendleri

Erman Taylan, Koçfinans

Ürün yönetimi dünyasının yenilikleri...

Ürün Yönetimi Trendleri