Global Innovation Trends 2019

2019 yılında inovasyon dünyasında karşımıza çıkacakları Global Innovation Trends 2019 raporundan derledik.

1- Milenyumların Yükselişi

ABD de dâhil 2019 önemli bir demografik geçit görecek, Milenyumlar Baby Boomers'ı ilk defa geride bırakacak. Aynı bu genel demografik vektör dünyadaki diğer ülkelerde de olacak. Ayrıca bu durum, jenerasyonlar arası önemli bir geçişi temsil etmektedir.

2- Ufuktaki Z Kuşağı

Hedefteki bir sonraki nesil yani Z kuşağı(1997-2015 arasında doğmuş bireyler), şu anda yirmili yaşlarında ve nüfusun yaklaşık % 25’ini oluşturmaktadır. Bu kuşak etnik açıdan en çeşitli topluluktur ve bundan yaklaşık 10-15 yıl sonra en yüksek gelire yani satın alma gücüne ulaşacaklar.

3- Tüketici Verilerinin Gizliliğiyle İlgili Endişeler (GDPR, vb)

2018'de tüketici verilerinin mahremiyeti gazete manşetlerinde ve çoğu tüketicinin aklında bir soru işaretiydi. T-Mobile, Orbitz, Marriott, Target ve daha pek çoğunda bulunan veri ihlali, birçok tüketicide güvenlik endişesi oluşturdu. Facebook ve Cambridge Analytica skandalı, ayrıca özel ve kamu sektöründeki diğer birçok güvenlik ihlali tüketici güvenini sarstı. Buna karşılık, Avrupa Birliği, Avrupa'da iş yapan herhangi bir şirket için geçerli, kapsamlı bir düzenleme olan Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (General Data Protection Regulation) uygulamıştır. Kısa süre sonra, ABD’nin en büyük eyaleti olan California, GDPR’nin benzer versiyonunu 2019’un sonunda yürürlüğe soktu.

İşletmeler için bu, yasal düzenlemelere uyumluluk yükü getirecektir, ancak şu anki durumda sadece Avrupa genelinde (ve belki de ABD’de) uyulması gereken bir düzenlemeler kümesidir.

Ayrıca, bu eğilimin bazı İnternet şirketlerinin iş modellerini yeniden düşünmeye başlamasına neden olabileceğini de belirtmekte fayda var. Dünyanın en büyük pazar piyasasına sahip 10 şirketten 7 tanesi teknoloji şirketidir. Bu şirketlerden beşi, tüketicilerden kişisel bilgilerin toplanması ve paraya çevrilmesi üzerine kuruludur. Yüz tanıma, yeni bir etik kaygı ve potansiyel tüketici tepkisine neden olacak şekilde veri takibi ve toplanmasını destekleme potansiyeline sahiptir.

4- Ürünlerin Hizmet Haline Gelmesi

HP Inovasyon Müdürü Benjamin Gamboa'nın söylediği gibi, “Her şey bir hizmettir.” çağına girdik. Kuruluşlar artık sunucu satın almıyorlar. Onun yerine AWS veya Azure gibi şirketlerden altyapı hizmeti almak, kuruluşlara daha ekonomik gelmektedir. Hava yolu şirketleri Jet motor şirketlerinden motor satın almak yerine saat başı motor kullanımına ücret ödeyerek “thrust as a servis” satın alıyor. CapEx'in OpEx'e dönüştürülmesi birçok sektörde trend haline geldi.

5- Küreselleşme

Bugün küreselleşen bir dünyada hepimiz, tarihte hiç olmadığı kadar küresel olan bu ticari ortamda çalışıyoruz. Günümüzde tüketiciler, Estonya'daki bir Etsy tüccarından Chicago'dan olduğu kadar kolay bir şekilde ürün alabilirler. LA’deki eğilimler Pekin’deki alımları artırabilir. Thomas Friedman'ın neredeyse 20 yıl önce yazdığı gibi, “ülkeler, şirketler ve bireylerin, tarihsel ve coğrafi bölümlerin giderek daha fazla alakasız kaldığı küresel bir pazarda rekabetçi kalmaları gerekecek”.

6- Tüketicilerin Şimdiki Beklentileri

Mevcut tüketicinin şu anki en büyük karakteristik özelliği anlık hazların peşinde olmasıdır. Bir düğmeyi tıklayıp ertesi gün Amazon kutularını alırız. Başka bir düğmeye basarız ve gün içinde yiyecekleri teslim alırız. Bu beklenti, bugün tüketici ürünleri satan herkese baskı uygular.

Tüketici beklentileri “Benimle bulunduğum yerde buluş”:

Teknoloji, müşterileriyle yakınlaşan şirketler için bir olanak sağladı. Bunun sonucu olarak müşteriler, şirketlerin kendileriyle istedikleri yerde buluşmalarını bekliyorlar.

7- Tüketici Eğilimi Sağlık ve Refah Yönünde

25 yıl önce tüketiciler, kronik bir sağlık sorununa (diyabet, kolesterol, kilo) yanıt olarak diyetleriyle ilgili seçimler yaptılar. Günümüzde tüketicilerin yemek, sağlık ve yaşam tarzı seçimleri sosyal statünün bir parçası olmuştur. Taze, organik, az yağlı veya yüksek lif olarak etiketlenen ürünler özel fiyatlar ile satışa girmektedir. Bu eğilim sadece yiyecek ve içecek sektörlerinde değil, “aktif yaşam tarzı” markalarının bugün hızla satış yaptığı moda gibi görünüşte bağlantısı olmayan sektörlerde de görülüyor.

8- Kişisel Mobilite

Kişisel hareketlilikte şimdiye kadarki en derin değişikliği yaşıyoruz. Önceki yüzyıllarda bulunan demiryollarının ve otomobillerin icatlarından çok daha fazla. Uber ve Lyft (ve Çin'deki Didi Chuxing), kentsel nüfusun dolaşma şeklini tamamen değiştirdi. Ek olarak, ufuktaki özerk araçlarla, kentsel alanlar, giderek daha otomatik hale gelen toplu taşımacılığın modernizasyonuna büyük yatırımlar yapıyor. Bir zamanlar elektrikli araçlarda lider olan Tesla, Audi, Volvo, BMW ve diğer birçok şirket kendi yeni EV hatlarını piyasaya sürerken, 2019'daki birçok EV markasından sadece biri olacak. Bu arada, mikro mobilite (scooter ve bisikletler) aniden ateşlendi: İki scooter hissesi şirketi olan Lime ve Bird, 2018'de risk sermayesi fonunda yaklaşık 1 milyar dolar topladı. Kişisel hareketlilikteki bu eğilimler, insanların etrafında toplanacağı büyük bir değişiklik yaratacak. Bunun etkileri, insanlar özerk araçlarda iken aracın finans ve sigortası, hizmeti ve tamirine kadar çok geniş kapsamlı olacaktır. Otomobil sahipliği azaldıkça, geleneksel otomobil şirketleri artan baskı altında olacak.

9- "Nakit" bir zamanlar kraldı, şimdi bir üvey çocuk

Dünyanın birçok yerinde, nakit kullanımı azalıyor. Avrupa pazarında, FinTech'in (finansal teknoloji) mobil cihazlardan yapılan ödemeleri ve nakitsiz işlemleri yüzünden büyük bir bozulma olduğu görülmektedir. Düzenlemeler ABD’de FinTech’in yayılmasını yavaşlattı, ancak en başarılı dijital bankalardan N26’nın 2019’da ABD’de işletme onayı alması bekleniyor. Bu arada iki Çin sistemi de yurtdışına yayılıyor. Bunlardan biri Alipay, Alibaba tarafından işletilen bir çevrimiçi platform olan Taobao için geliştirilen akıllı bir sistem. Bir milyardan fazla ürün listesinin ardından Taobao Marketplace (ve diğer kuruluşu Tmall.com) üzerindeki satışlar, ABD'deki perakendecilerin ve e-ticaret sitelerinin toplamından daha fazla yani yaklaşık 400 milyar ABD Dolarını (3 trilyon yuan) aştı. Rakibi, sosyal medya devi Tencent'in bir ürünü olan WeChat Pay’ de batıya doğru ilerliyor. PayPal'ın sahip olduğu mobil ödeme şirketi Venmo, işlenen ödemelerde 10 milyar dolara yaklaşıyor. Tüketiciler genel olarak mobil ödemeleri ve finansal hizmetler teknolojisini giderek daha fazla kullanıyor.

10- Sürdürülebilir Ürünlere Doğru Eğilim

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma, tüketicilerin birçok sektörde sürdürülebilirliği tercih ettiğini göstermiştir. Sürdürülebilir ürün ve hizmetlerin oluşturulmasında yer alan şirketlere ve tüketicilere atıfta bulunan terim  “döngüsel ekonomi” dir

11- Bilginin Demokratikleşmesi

Akıllı telefonu olan herkes dünyadaki tüm bilgilere erişebilir. İnternet, insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde piyasalara ve üretim araçlarına erişim sağlamakta. Bilgiye dayanan iş modellerinin günümüzde başarılı olma olasılıkları daha düşüktür, çünkü bilgiye erişim birçok alanda belirli bir seviyeye ulaşmıştır.

12- Müşteriler Deneyim Satıyor, Alıyor

Tüketici sektörlerinde belirgin bir eğilim, tüketiciler sadece ürünlerden çok deneyim satın almaya başladı. Airbnb'deki yeni “Deneyimler” bölümünden, markalı deneyimler olarak oluşturulmuş perakende mağaza tasarımlarına, tüketici tercihleri ürünlerin ötesine geçiyor. “Perakende mağazalar, envanterin saklandığı yerden deneyimin paylaşıldığı bir yere gidiyor,” diyor Leo Burnett'te Gelişen Teknoloji ve Yenilik Direktörü Danny Ryback.

13- Sosyal Bilinç ve Kadın Hakları

2018, #MeToo hareketini ve ABD’de 100’den fazla kadının kongre koltuğu aldığı bir seçim getirdi. 2018 ayrıca, halka açık şirketlerin yönetim kurullarında kadınların bulunmasını gerektiren yeni bir California yasası getirdi. Bu örnekler, kadınların haklarına ve diğer sosyal eşitlik konularına yönelik genel bir halk eğilimini ve bir iş konusu olarak artan sosyal eşitlik bilincini yansıtmaktadır. Dünyanın birçok yerinde, sosyal eşitlik sorunları ana ticari meseleler haline geldi. Örneğin, 2018’de İzlanda, büyük şirketleri eşit işe eşit ücret ödediklerini göstermeye zorlayan ilk ülke oldu. Bir başka örnek: İngiltere, işverenlerin ücret açığı verilerini yayınlamalarını isteyen dünyadaki ilk ülke oldu.

14- Kişiselleştirmenin Kişiselleşmesi

Günümüzde tüketiciler, sadece kendileri için kişiselleştirilmiş her şeye sahip olmayı bekliyorlar. Son 20 yılda tüketim malları ve hizmetlerinde kişiselleşmeye doğru çarpıcı bir eğilim gördük. Diğerlerinin de belirttiği gibi, 20. yüzyıl toplu üretim ile ilgiliyken, 21. yüzyıl toplu kişiselleştirme ile ilgili.

15- Önümüzdeki Ekonomik Belirsizlik

Siyasi rüzgârlar ABD’deki Trump yönetimi ve önümüzdeki iki yıl için bölünmüş bir Kongre ile birlikte kaygısız. Avrupa'da Brexit ile ilgili endişeler ve İngiltere ve Almanya'daki liderlik, hem Theresa May hem de Angela Merkel'in seçmenlerini kaybetmesi ile devam ediyor. Fransa'daki “sarı yelek” yürüyüşleri Avrupa'da yayılıyor. Öte yandan, Pasifik genelinde Çin, ticaret politikalarındaki büyüme ve yavaşlama ile karşı karşıya.

2019 Trendleri

2018'de ayak izlerini gördüğümüz, 2019'da hayatımıza daha da fazla yön verecek trendleri alanında uzman kişilerin oluşturduğu listelerle keşfediyoruz.

Renkler, içerik pazarlama, müşteri deneyimi, servis tasarımı gibi bir çok konuda trendleri inceleyin.

2019 Trendlerini İncele ->