iOS Tasarım Trendleri

2019 yılında iOS dünyasında karşımıza çıkacakları Sabah Kemal Cansu anlattı.

Sabah Kemal Cansu

TurkishKit ekibinde Kreatif Direktör olarak faaliyet gösteren Sabah Kemal Cansu; kullanıcı deneyimi, kullanıcı arayüzü konularında eğitimler veriyor ve blog yazıları yayımlıyor. Bu yazısında 2019 Apple tasarım trendlerinden bahsetti.

Apple, her sene geliştiriciler için yeni teknolojiler sunduğu gibi yeni tasarım trendlerini oluşturacak ürünlerini de geliştiricilere sunmakta. Her yeni teknoloji de geliştiricilerin kullanıcı aksiyonlarını veya alışkanlıklarını yeniden düzenliyor.

2018 yılında yeni ürünler ile birlikte yeni trendler ile karşılaştık. Bu trendlerin 2019 yılında gelişerek ve değişerek ilerleyeceği konusunda hepimiz hemfikiriz.

1- Renkler

Renkler kullanıcının dikkatini çekmek ve aynı zamanda heyecan uyandırmak için kullanılan en etkili yoldur. Apple ise bu yıl kullanıcıları daha canlı ve enerjik renkler ile buluşturmayı hedefliyor. Canlı renklerin seçilmesindeki amaçlardan bazıları marka kimliğini sürdürmek ve kullanıcı deneyiminin akılda kalıcı olmasını sağlamak diyebiliriz.

Apple bu sene yaptığı tüm ürünlerde canlı renkleri tercih etti ve renklerini “tek” renk ile kısıtlamadı. Birden fazla renk kullanarak kullanıcıda uyandırdığı heyecanı ve enerjiyi katladı. Bu sayede markaya olan bağlılığı da arttırmış oldu.

2- Gradient Renkler

Geçişli yani “gradient” renkler Apple’ın bu sene en çok kullanacağı renkler arasında gözüküyor. Üç boyutlu bir etki yaratmasıyla birlikte üzerinde kullanılan ürünlerin veya nesnelerin çok canlı ve ön planda olmasını sağlıyor. Bunun dışında gradient renkler normal hayat ile bağdaştırılıp günümüz nesnelerinden esinlenilip yaratılabilmektedir.

Apple artık ürünlerini websitesi üzerinden tanıtırken derinlik katmayı amaçlıyor. Gradient renkler, kullanıcının ürünler hakkında bilgi aldığı ve karar verdiği süreci üst seviyeye çıkartarak keyifli bir deneyim sunuyor.

3- Karanlık Tema

Karanlık bir ortamda telefon ekranına bakmak kullanıcılar için çok kötü bir deneyime dönüşebilir. Gözlerin göreceği hasarı da hesapladığınız zaman bu faktör kullanıcı kaybına neden olabilir. Buna çözüm olarak geliştirilen “karanlık tema”, 2019 yılının en popüler olaylarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Karanlık temayı kullanmak veya kullanmamak tamamen kullanıcının kendi tercihine bırakılmaktadır. Kullanıcı isterse aydınlık temayı isterse karanlık temayı kullanabilir. Bu özelliğin en güncel örneği macOS Mojave sürümündeki Karanlık Mod desteği.

Dinamik yapısı ile birlikte macOS Mojave sürümü gündüz “aydınlık”, gece ise “karanlık” arkaplana dönüşüyor. Burada sunduğu yapı ile birlikte hem çalışırken kolaylık sağlıyor hem de kullanıcıların yaşayacağı göz sağlığı problemlerini de en aza indirgemiş oluyor.

4- Kalın Kullanım

Apple font kullanımında okunulabilirliğin en önemli faktör olduğunu sürekli belirtiyor. Okunulabilirlik dışında uygulama içindeki önem sırasına göre oluşturulan yazı hiyerarşisi de Apple için çok önemli bir nokta. Kalın fontlar bu hiyerarşiyi daha kesin bir ayrım ile kullanıcıya sunuyor ve kullanıcının doğru bilgiye odaklanmasını sağlıyor. Kısacası, kalın font kullanımı kullanıcının bilgiyi önemine göre kategorileştirmesini sağlarken aynı zamanda daha sert bir mizanpaj sunuyor.

Görsel tasarım anlamında da sadelik katan kalın font kullanımı kullanıcının her detayı kaçırmadan dikkatlice okumasında büyük önem taşıyabiliyor.

5- Gradient Maskeli Font

Gradient kullanımının canlılık ve üç boyutlu bir hava kattığını önceki başlıklarımızda incelemiştik. Gradient maskeli font kullanımı ise fontta vurgulanan içeriği kullanıcıya enerji ve heyecan yükleyerek aktarıyor, bu da görsel tasarım alanında çok daha profesyonel bir hava katıyor.

Okunması istenen içerik kalın olarak sunulduğunda daha fazla okunma oranına ulaşabileceğini biliyoruz. Kalın olmasının haricinde Apple, artık ürünlerini tanıtırken gradient maskeli olarak vurgulanmasına dikkat ediyor.

 

6- Kart Yapısı

Kart yapısı, kullanıcıya verilmek istenen bilgilerin düzenli olması ve gözün tek seferde görebilmesi için kullanılan en etkili yapılardandır. Bir seneden uzun bir süredir App Store kart yapısı kullanıyor. Bu yapı sayesinde kullanıcı bilgi kalabalığına maruz kalmıyor ve ilgisini çektiği uygulamaya odaklanabiliyor.

Apple Music gibi platformlarda da kart yapısı karşımıza çıkıyor. İlerleyen süreçlerde Apple, kart yapısını daha fazla kullanacak gibi gözüküyor.

2019 Trendleri

2018'de ayak izlerini gördüğümüz, 2019'da hayatımıza daha da fazla yön verecek trendleri alanında uzman kişilerin oluşturduğu listelerle keşfediyoruz.

Renkler, içerik pazarlama, müşteri deneyimi, servis tasarımı gibi bir çok konuda trendleri inceleyin.

2019 Trendlerini İncele ->

IoX Trendleri

Mustafa Dalcı, IoX

IoX ofisinde 2019 yılında konuşacağımız trendleri listeledik.

IoX Trendlerini İncele

İçerik Pazarlama Trendleri

Batuhan Apaydın

İçerik pazarlama dünyasındaki yeni gelişmeler...

İçerik Trendleri

Müşteri Deneyimi Trendleri

Pisano

Pisano 2019 müşteri deneyimi trendlerini listeledi.

Müşteri Deneyimi Trendleri