IOX Trendleri

2019 yılında IOX ofisinde en fazla vaktimizi harcayacağımızı düşündüğümüz konuları listeledik.

Mustafa Dalcı

Mustafa Dalcı IOX ve Userspots'un kurucusu. IOX ofisinde 2019 yılında en fazla vakit geçireceğimizi düşündüğü konuları listeledi.

1. Diyalog Tasarımı

Diyalog tasarımı projeleri 2018'de gündemimizdeydi, 2019'da da bol karşımıza çıkacak gibi duruyor.
Bahsettiğimiz konu aslında tamamen teknoloji çözümü olan bir deneyim sunmak değil. Websiteleri ve mobil uygulamaların sizinle diyalog kuruyor şekilde davranması devasa teknolojik çözümler yerine basit "if this than that" yapıları ile de yapılabilir. Lemonade örneğinde oldığu gibi maksat "diyalog" olsun.

Tabi biz yukarıdaki yapılar kadar teknolojik çözümleri de konuşacağız. Bu yıl Sorun ile yaptığımız partnerlikle birlikte hem onların chatbot deneyimini daha iyi hale getirmek için çalıştık, hem de birlikte müşterilerimizin dijital dünyalarında farklı deneyimler sunabilmeleri için yeni fikirler geliştirdik.

Fiziki dünyaya da dokunmadık demeyelim. İş Bankası'nın şubelerinde göreve başlayacak olan Pepper'ın da diyalog, animasyon, stand ve arayüz tasarımı sürecini de IoX olarak gerçekleştirdik.

Diyalog tasarımı kapsamına koyabileceğimiz bir diğer projemizi de İnovasyon Kampı'nda hayata geçirdik. Kişiselleştirilebilen asistan ile farklı görünüm ve tarzlarda farklı senaryolarda evinizde yer alacak asistanlar tasarlayabiliriz. Aşağıda ufak bir teaser videosu bulunuyor:

Teknolojik bir çözüme dayansın veya dayanmasın, önümüzdeki yıl metin yazımı kadar diyalog yazımının hayatımızda olacağı bir yıl olacak. Belki "UX Writer" gibi yeni bir pozisyon da uydururlar, kim bilir!

2. Paylaşım Ekonomisi

Satın almak artık "cool" değil. Kiralamak, abone olmak ve paylaşmak hem daha akıllı hem de daha trendy! Bu yeni ekonominin modellerinden Paylaşım ve Kira Ekonomisi: Zorlu Koşullar İçin Akıllı Yöntemler yazısında bahsetmiştik.

Peki biz nasıl uyguluyoruz? Yeni iş modellerinde yakın ilgimiz var, bu yıl fiziki ürün tasarımı üzerine çalışırken ürünleri sadece bir kere satmak yerine ürüne ve ürünün kullandığı sarf malzemelerine aboneliği sürekli ön plana çıkarmaya çalıştık.

Bu 3 ürünü de sizinle paylaşalım:

1. Çamaşır Makinası
2. Granola - Snack It
3. Smart Container

2019 yılında da hem fiziki ürün tasarımı hem de servis tasarımı projelerinde gözümüz paylaşım ekonomisinde olacak.

3. Yapay Zeka

Yapay Zeka gelecek, insanların işlerini elinden alacak, 2023'de işlerin yarısından fazlasını yapay zeka sistemleri yapacak vs. gibi futurist söylemler içinde bulunmuyoruz.

"Yapay Zeka ve Tasarım" bültenimizde ve trend sayfamızda da tasarım alanındaki yapay zeka uygulamalarından bahsetmiştik. Buradaki uygulamalar yapay zeka ile tasarım yapmaya değil tasarımcının sürekli tekrarladığı işleri daha kolay yapmasını sağlamaya odaklanmışlardı. Biz de benzer şekilde şimdilik bir kişinin işini doğrudan yapmak ve onun yerine geçmek yerine o işteki angaryaları yapay zeka ile çözmeye çalışacağız.

Uzun vadeli hedefimiz ise işleri yapay zeka hallederken işe gelip sadece insan faktörünü katarak günde 3 saat çalışmak!

4. Akıllı Mobilyalar

Şirketlerin, start-up'lar gibi çalışma arzusu ve Co-working çalışma alanlarındaki çalışma tipini kendi bünyelerine katma istekleriyle birlikte farklı fırsatlar ortaya çıktı.

Her çalışanın üzerine eşi ve çocuğunun olduğu bir fotoğrafını koyduğu yani sahip olduğu ve istediği gibi kişiselleştirdiği kubik yapılardan her gün başka bir yerde ve katta çalışabileceği "açık alanlarda" çalışma yapısına geçiş yapıyoruz. Bu geçişi yaparken mobilyaları akıllandırarak çalışma verimini artırmak, kişiselleştirmek gibi farklı ihtiyaçlara da cevaplar bulabiliriz.

Şimdilik bu ihtiyaçlara cevap vermeyi planladığımız bir "Akıllı Masa" çalışması yaptık ama 2019'da farklı objelerle de yeni nesil çalışma alanlarda farklı motivasyonları karşılamaya çalışmaya devam edeceğiz.

5. Çalışan Deneyimi

Uzun yıllardır insan kaynakları konusunda öncü bilinen ve “Google Gibi Ofisimiz var” cümlelerinin öznesi olan şirketler artık bu konuda dizilerde dalga geçilen bir insan yığınına dönüşmüş durumda. Yetenekler artık Google ve Facebook gibi şirketlerde çalışmıyor ve orada çalışmayı “cool” bulmuyorlar.

Global şirketler daha iyi yetenekleri kendine çekmekte problem yaşarken Türkiye’deki şirketler kısıtlı kalifiye insan kaynağında arz-talep konusundaki dengesizlikten muzdaripler. Her iki yapı da 2019’da daha fazla şu konseptin üzerine gidecek: “Çalışan Deneyimini Tasarlamak”

Çalışan deneyimini bir servis tasarımı günü bütünsel düşünerek tasarlamak ve bunun yol haritasını çıkarmak bu yıl şirketlerin ve IoX’in öncelikleri arasında bulunuyor.

Biz çalışmalara çalışan deneyiminin yolculuk haritalarını çıkararak başladık ve önümüze 4 temel aşama çıktı:

İşe Alım ve Onboarding

Genç futbolcu keşif sürecindeki gibi Yyteneğin keşfedilmesini sağlayacak kamplar, eğitimler ve etkinlikler düzenleyip, işe alım sürecinin her aşamasını tasarlamak gerekiyor.Kişilerin işe girmeleri sonrasında da ilk gün, ilk 30, 90 ve 180 gün deneyimlerini daha iyi hale getirecek mekanizmalara ihtiyaç var.

Günlük Rutinler

Kişinin günlük rutinlerinde proaktif destek ve yönlendirmeler gerekiyor.

Proje Süreçleri ve Ölçümlemesi

İş tanımı değil artık çalışılan proje ve projelerin kapsamları, kişiye ne katacağı çok önemli. Kişiler İş seçimi esnasında büyük bir şirkette önemsiz bir projede çalışmak yerine kariyer hedeflerine uygun projeler sunan girişimleri tercih edebiliyor.

Kariyer Planlama

Kişinin nerede olduğu, nereye gideceği, gideceği yere gitmesi için yapması gerekenler konularının da haritalandırılması gerekiyor.

Bu yıl IoX ofisine bol bol “Çalışan Deneyimi Haritası” asacağız.

6. MVP

Küresel bir trendden bahsetmiyoruz, uzun yıllardır şirketler zaten yalın girişim vs. metodlarıyla MVP üretiyordu. Lokalde karşılaştığımız bir MVP üretme konusundaki istekler bize uzun yıllardır Kurumsal Girişimcilik konusunda çalışan ekiplerin şirketlerde “yalın girişim” farkındalığı yarattığını gösteriyor. Bunun yanında Çevik üretim süreçlerindeki olgunluk seviyesinin de artmasıyla

MVP’nin tanımıyla ilgili Ömer Erkmen’in videosu oldukça faydalı, kaykay örneği MVP’yi anlatmamız için bize harika bir görselleştirme sunuyor.

Biz de son zamanlar sık karşımıza çıkan MVP fonksiyonlarını belirleme konusuyla ilgili şöyle bir video hazırladık.

7. Deneyim Merkezleri

Satın alma anının daha deneyimsel hale gelmesi için şirketler farklı girişimlerde bulunmaya başladılar. Apple Store’un aslında hem satış hem de deneyim merkezi olarak konumlanması önemli bir örnek teşkil etse de Türkiye’de Samsung ve Arçelik gibi şirketlerin satışın daha geri planda olduğu deneyim merkezleri hayata geçirdiler.

Satın alma sürecinde ürün deneyimlemenin, kişilerin bir satın alma baskısı olmadan rahatça ürünlerle etkileşime girebilmesi, ürün hakkındaki sorularıyla ilgili de oldukça tatmin edici cevapları alabileceği bir yapılanmanın bulunması deneyim merkezlerini cazip kılıyor. Sadece deneyim merkezi olarak ayrı bir mağaza açmanın yanında perakende şirketleri 2019 yılında mağazalarının bir bölümünü bu işe ayırmak için adım atacaklar gibi görünüyor. Biz de bu etkileşim alanlarını tasarlamaya başladık, 2019 yılında da bol bol deneyim merkezleri veya alanları konuşacağız.

8. IOT

“2019 IOT’nin yılı” gibi tepkilerimi üzerime çeken bir giriş yapmak istemem ama hee yıl şirketlerdeki IOT olgunluğunun daha da arttığını gözlemlediğimizi söyleyebilirim. Bu farkındalık konusuna “Giriş” seviyesinde destek olabilmek için ben de IOT 101 yazısı yazdım.

Farkındalığın artmasının sağlayan noktalar olarak ayrıca fiyatların azalması ve teknoloji erişilebilirliğinin artmasını da belirtebiliriz. Bir cismi internete veri iletmesini sağlayabilecek cihazların 100$ seviyelerinden adım adım 10$ seviyelerine indiğini görüyoruz. Sensörler de maliyetler konusunda dramatik bir iniş içerisinde.

Peki her şey bu kadar olumlu iken neden etrafımızı akıllı ürünler sarmıyor? İşte bu noktada karşımıza “Kullanıcı Senaryoları” çıkıyor. Biz de bütün bu şirketler gibi kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak ve gerçekten fayda sağlayacak senaryoların peşindeyiz. Senaryo konusunun şu an bulunduğumuz acıklı noktayı görmek için şu reklam filmini izleyebilirsiniz.

Evet ne yazık ki çamaşır makinesini mutfaktan kontrol etmek sadece çamaşır makinesini çalıştırmayı unuttuğumuzda bize bir fayda sağlıyor. Ne fayda ama!

9. Detail the Retail

İsim konusundaki yaratıcılığımın ne kadar kötü olduğunu bu başlıkla da görebilirsiniz. Bu kötü “Detail the Retail” başlığını biraz açayım, konumuz alışveriş sürecine yeni içerik katmanları eklemek aslında. Kullanıcının satın alma motivasyonlarını karşılayacak her türlü içeriğin fiziki alışveriş sürecinin bir parçası haline geleceğini düşünüyoruz.

Özellikle Türkiye’de bir çok perakende şirketiyle çalıştığımızda benzer iyileştirme noktalarına odaklandıklarını görüyoruz. Lüks markaların mağazaları haricinde Türkiye’de mağazaya X ürününü alma fikriyle gelen kişiye Y ve Z’yi de satamıyoruz. Çalışan sirkülasyonu, yoğunluk, küçük alanlar vs. gibi bir çok sorun nedeniyle kişi sadece bir gömlek alarak çıkıyor. Oysa o adamı oraya getirmek içim ödediğimiz ciddi bir pazarlama bütçesi var.

Artırılmış gerçekliğin de bu katman için güzel bir aday olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl bol bol fiziki mekanlar için hem fiziksel hem de dijital içerikler üreteceğiz.

10. Akıllı Spor Gereçleri

Bu benim kişisel projem, bu yüzden 2019 yılında IoX ofisinde bol bol bunu konuşacağız. Hatta üniversitelerle birlikte yaptığımız bitirme projelerinde geçen yıl bu konuyu çalıştık. Bu yıl da odaklanacağımız alanlardan biri olmaya devam edecek.

Biz bu alanda daha çok akıllı antrenman sistemleri için ürün üretmeye odaklandık. Dortmund altyapısındaki antrenman sistemi çok ünlü ama bu sistemin kurulum maliyetleri yüksek.

Benzer şekilde Benfica altyapısında da farklı bir versiyon kullanılıyor, perde topun nereye geldiğini anlayabilen bir sisteme sahip.

Biz de IoX olarak bu tarz antrenman yapılarının daha modüler ve taşınabilir versiyonları üzerine çalışıyoruz.

Bitirme projelerinde de giyilebilir teknolojileri kullanarak antrenmana destek olmaya odaklandık. Başarılı satış rakamlarına ulaşan modellerine pek rastlamadığımız Wearable'ların belki de şu ana kadar anlamlı senaryolara sahip tek alanı sporcular veya spor yaparak gelişimlerini takip etmek isteyen kişiler. Bu yıl bu konuda çalışmaya devam edeceğiz.

Diğer Trendler...

 

Müşteri Deneyimi Trendleri

Pisano

Pisano 2019 müşteri deneyimi trendlerini listeledi.

Müşteri Deneyimi Trendlerini İncele

Ürün Yönetimi Trendleri

Erman Taylan, Koçfinans

Ürün yönetimi dünyasının yenilikleri...

Ürün Yönetimi Trendleri

2019 Trendleri

2018'de ayak izlerini gördüğümüz, 2019'da hayatımıza daha da fazla yön verecek trendleri alanında uzman kişilerin oluşturduğu listelerle keşfediyoruz.

2019 Trendlerini İncele