Renk Trendleri

2019 yılında renk dünyasında karşımıza çıkacakları Elif Yardımcı anlattı.

Elif Yardımcı

Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünü 2018 yılında bitiren ve IoX Dijital’de UI/UX Designer olarak çalışan Elif Yardımcı, sizler için 2019’un renk trendlerini listeledi

Renk, gördüğümüz her şeye hayat ve anlam getiren, görsel dünyanın dinamik bir kuvveti olan evrensel bir iletişimcidir.Bu dinamik kuvvete sahip olan gücü çevremizde her yıl farklı bir tonda sıkça görüyoruz. Peki 2019’un renk trendleri neler? Shutterstock ve Pantone’nun açıkladığı bu trend renkleri gelin birlikte inceleyelim.

Shutterstock Renk Trendleri

Dünya çapında işletmelere, pazarlama ajanslarına ve medya kuruluşlarına çeşitli içerikler sağlayarak grafik
tasarımcılara, yaratıcı yönetmenlere, video editörlerine, film yapımcılarına, web geliştiricilerine ve diğer yaratıcı meslek sahiplerine ilham veren Shutterstock 2019 yılının renk trendlerini belirledi.

Shutterstock'ta renk yaptığımız her şeyde. Burada, klasik siyah beyaz görüntülerden çok renkli resimlere kadar akla gelebilecek her renk tonu mevcut. Bu sayede, Shutterstock, kullanıcılarının en sık indirdikleri tonları kullanabiliyor.

Böylelikle Shutterstock, piksel verilerini ve onaltılık kodları daraltarak, müşterilerin alabileceği renkleri (2019 Renk Trendleri) keşfetti.

Bugün kültürü etkileyen fikirlere bakarsak, teknolojinin ön planda olduğunu açıkça görebiliriz. Bu hareketi yönlendiren bir enerji var, bu nedenle 2019’un Renk Eğilimleri’nin dijital bir yumruk atması şaşırtıcı değil.

UFO Yeşil

Bu parlak yeşil, ikili kodun dönen satırlarının yanı sıra (a la The Matrix) yemyeşil kırsal alanları da çağrıştırıyor. UFO yeşil, hem doğal hem de doğaüstü olan, dünya dışı kalitesini yansıtan bir renktir.

Plastik Pembe

İkonik anlamı olan bu plastik pembe, yepyeni anlamlar kazanıyor. Fütüristik bir renk olan plastik pembe, egzotik şehirlerin parlaması ile hayat buluyor.

Proton Mor

Gürültülü neon tabelalarını, uğultu cihazlarını, titreşen telefonları düşünün. Bu canlı mor, günlük hayatımızın elle tutulur pozitif yükünü temsil ediyor.

Pantone Yılın Rengi Kırmızı Mercan

Her yılın Aralık ayında Pantone Renk Enstitüsü, yılın rengini açıklıyor. Yılın renk seçim süreci, düşünceli bir değerlendirme ve trend analizi gerektiriyor.

Bu uzun değerlendirme sürecinin ardından seçilen Pantone’nun yılın rengi, moda, ev eşyaları ve endüstriyel tasarımın yanı sıra ürün, ambalaj ve grafik tasarım gibi birçok sektörde ürün geliştirme ve satın alma kararlarını etkiliyor.

6 Aralık'ta duyurulan Living Coral, Pantone tarafından "yumuşak bir kenara enerji ve can veren altın tonlu bir canlandırıcı ve hayat veren mercan rengi" olarak tanımlanıyor.

Living Coral, sürekli değişen ortamımızda rahatlık sağlamamız için bizi sıcaklık ve neşe ile kucaklıyor.

Modern yaşamın kaynaşmasını temsil eden Living Coral, doğal çevremizde görülen besleyici bir renktir. Aynı zamanda doğuştan gelen iyimserlik ve neşe dolu arayışlara duyulan ihtiyacı sembolize eden Living Coral (Pantone 16-1546), eğlenceli ifade etme arzumuzu somutlaştırıyor. 

Doğal dünyamızla bağlantılı olan ve giderek ısınan okyanuslarımız nedeniyle hızla tükenmekte olan canlı bir organizma olan mercanın güzelliğine dikkat çeken, keskin ve iyimser bir renk tonu Living Coral’ı 2019’da tasarım sektöründe sıkça göreceğiz.

Teknoloji devi Apple şimdiden iPhone XR'ı 2019 rengi olan Living Coral’a büründürdü.

Diğer Trendler...

 

Müşteri Deneyimi Trendleri

Pisano

Pisano 2019 müşteri deneyimi trendlerini listeledi.

Müşteri Deneyimi Trendlerini İncele

Ürün Yönetimi Trendleri

Erman Taylan, Koçfinans

Ürün yönetimi dünyasının yenilikleri...

Ürün Yönetimi Trendleri

2019 Trendleri

2018'de ayak izlerini gördüğümüz, 2019'da hayatımıza daha da fazla yön verecek trendleri alanında uzman kişilerin oluşturduğu listelerle keşfediyoruz.

2019 Trendlerini İncele