Teknoloji Trendleri

2019 yılında teknoloji dünyasında karşımıza çıkacakları Turan Can Artunç anlattı.

Turan Can Artunç

Turan Can Artunç, IoX şirketinde CTO ve Developer. 2019'un teknoloji trendlerini listeledi.

1. IOT

Son yılların yükselen trendi bu sene de gelişimini devam ettirecek. Günümüzde verilerin daha değerli olması ve bu verilerin en kolay ve en ucuz şekilde IoT tabanlı cihazlar ile toplanabilmesi bu teknolojiyi zaten değerli kılmakta. Bilinen güvenlik ve kişisel verilerin korunması gibi sorunların büyük bir kısmını çözerek toplumdaki güven seviyesini arttıran bu teknoloji artık kullanım konusunda daha da yaygınlaşmaya başlayacak.

Yakın zamanda Endüstri 4.0’la birlikte gündemimize girmesine rağmen IoT cihazlar bugün birçok alanda kendini göstermeye başladı. Büyük firmaların cesaretlendirmeleri ve devlet teşvikleri göz önünde bulundurulduğunda bu sene üzerinde en çok durulacak olan konulardan biri akıllı şehirler olacak diyebiliriz.

 

2. Yapay Zeka

 

Yapay zekaya sahip uygulamalar bu sene de birçok alanda karşımıza çıkacak. Veri toplamanın kolaylaşması ile birlikte artık sistemler daha geniş veri havuzlarıyla eğitilmeye başladı. Bu da yapay zekaya sahip sistemlerin daha kusursuz ve gerçeğe yakın sonuçlar çıkartmasını sağlıyor. Akıllı şehirler, kişisel sağlık uygulamaları, iş süreçleri yöneten sistemler gibi birçok uygulamayı artık yapay zeka yapısıyla görebiliriz.

3. Blockchin

Her ne kadar hayatımıza Bitcoin ve para kazanma olarak girse de aslında göründüğünden daha derin olan bu teknoloji bu sene daha çok ses getirecek.

Aracısız para gönderimi, daha güvenli mesajlaşma, muhasebe, oy kullanma gibi birçok uygulama alanı olmasına rağmen henüz yeteri kadar hayatımızda yer alamasada son zamanlarda Facebook gibi şirketlerin bu alanda yaptıkları yatırımlarla bu trendin artık daha çok hayatımıza gireceğini söyleyebiliriz.

 

4. VR & AR

AR ve VR teknolojisinin eğitim, sağlık ve askeri teknolojilerde kullanılmaya başlaması ve maliyetlerin düşmesiyle artan geliştirici ekosistemi bu teknolojinin gün geçtikçe öneminin artmasını sağladı. Artık şirketler yüksek maliyetler gerektiren bir çok simulasyonu bu teknoloji sayesinde daha kolay ve ucuz çözebilir noktasında.

Son zamanlardaki eğitim alanındaki değişmeler de göz önünde alındığında bu teknoloji bu sene ciddi ses getireceğe benziyor. Ayrıca son yılların popüler trendlerinden sürükleyici deneyim ile birlikte insanların dijital dünya ile daha gerçekçi etkileşim deneyimi yine bu merkezde VR ve AR teknolojilerine olan ilgiyi arttıracaktır.

 

5. 5G

Uzun yıllardır en büyük parametre olan bilgiye hızlı ulaşma isteği, 5G teknolojisiyle bir adım daha öteye gidecektir. Günümüzde bilgisayarlar ve mobil cihazlardan sonra IoT teknolojisiyle birlikte artık arabamız, kahve makinamız hatta bardaklarımız bile internet bağlantısına ihtiyaç duymaya başladı. Bazı uygulamalar bağlantı hızı konusunda çok sorun yaratmasa da bugün gelinen noktada birçok uygulama düşük gecikmelere ihtiyaç duyuyor. Örneğin, bir doktor uzaktan kontrollü robot ile bir operasyona girdiğinde gecikme yaşaması operasyonun başarı oranını düşürmekte. İşte bu noktada 5G teknolojisi sahneye çıkacak gözüküyor.

Aşağıdaki video da Ericsson firması farkı uygulamalı olarak göstermiş.

6. Robotik Otomasyon

Fabrikalarda insandan kaynaklanan hata oranlarını azaltmak ve daha efektif iş gücü için gün geçtikçe robotikleşme artmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve bu robotların daha da akıllanması fabrikalarda bu trendin daha da artmasına neden olacak.

Yakın gelecekte insanların hiç çalışmadığı, kararlarını kendi alabilen ve 24 saat aralıksız üretim yapan fabrikaları görmek sürpriz olmayacak gibi. Bu sene de bu konuyla ilgili ilginç çalışmalar görebiliriz.

7. 3D Yazıcılar

3D yazıcılar yakın zamanda hayatımıza girmiş olmasına rağmen bugün oldukça büyük bir ilerleme yaşadı. İlk versiyonları sadece basit figürler basabiliyorken, bugün ev, araba gibi ilginç yapılar basma noktasına gelindi. Hatta NASA uzay çalışmalarında uzaya alet göndermek yerine 3D yazıcı gönderip ihtiyaca göre aletleri basmayı deniyor.

Bugün birçok değişik baskı tekniği konusunda çalışmalar devam etmekte. Bu da 3D yazıcıların bu sene de haberlerde çok göreceğimiz anlamına geliyor.

 

8. Dronelar

Bugün dronelar kargo, askeri sanayi, eğlence gibi birçok alana yayılmış durumda. Gün geçtikçe yeni bir kullanım alanı görmekteyiz. Hatta daha büyük ölçülerde insan taşıma noktasında testler görmekteyiz.

Otonom teknolojinin gelişmesi ve akıllı şehirler, tarım alanları gibi projeler dronelara olan ihtiyaçları daha da arttıracak gibi. Bu sene de dronelar ile ilgili değişik haberler göreceğiz.

 

Diğer Trendler...

 

IoX Trendleri

Mustafa Dalcı, IoX

IoX ofisinde 2019 yılında konuşacağımız trendleri listeledik.

IoX Trendlerini İncele

Müşteri Deneyimi Trendleri

Pisano

Pisano 2019 müşteri deneyimi trendlerini listeledi.

Müşteri Deneyimi Trendleri

2019 Trendleri

2018'de ayak izlerini gördüğümüz, 2019'da hayatımıza daha da fazla yön verecek trendleri alanında uzman kişilerin oluşturduğu listelerle keşfediyoruz.

2019 Trendlerini İncele