Fikir Geliştirme Süreçlerinizde Kullanabileceğiniz 21 Teknik

21 teknik ile fikir geliştirme süreçleriniz daha verimli ve yaratıcı hale gelsin.

Fikir Geliştirme Teknikleri

Fikir geliştirme yöntemleri hakkında genel bilgiler

Kısa sürede bir konu ile ilgili yeni fikirler geliştirme ya da mevcut fikirleri değerlendirmek için, hayal etme, keşfetme, kolektif düşünme gibi olguları barındıran pratik egzersizlerdir. Bu yazıda fikir geliştirme, fikir analiz, müşteriyi anlama, strateji geliştirme ve yaratıcılık gibi 5 kategoride toplam 21 tane egzersizi listeledik.

Farklı Bakış Egzersizleri

Fikirlerinizi geliştirirken tıkandınız ve ilerleyemiyorsunuz.

Teknikleri İncele

Fikir Analiz Egzersizleri

Fikirlerinizi çeşitlendirmek ve doğru noktalara odaklanmak istiyorsunuz.

Teknikleri İncele

Müşteri Odaklı Egzersizler

Müşterinizin beklentilerini ve problemlerini anlamaya çalışıyorsunuz.

Teknikleri İncele
 

Yaratıcı Egzersizler

Yaratıcılığı artıran yeni yaklaşımlar denemek istiyorsunuz.

Teknikleri İncele

Strateji Geliştirme Egzersizleri

Fikrinize daha bütünsel yaklaşarak ve onu bir iş bütününe dönüştürmek istiyorsunuz.

Teknikleri İncele

Farklı Bakış Egzersizleri

Fikirlerinizi farklı açılardan bakarak çeşitlendirebileceğiniz egzersizler...

Anti-Problem Analiz

Ekibinizle birlikte bir problem ile ilgili beyin fırtınası yaparken mevcut fikirlerin dışına çıkamadığınızda ya da tekrara düştüğünüzde, mevcut problemin tersini problem olarak ele alıp onu çözmeyi deneyin. Ürün satışları ile ilgili "Bu ürün nasıl daha çok satar?" yerine " İnsanlar nasıl bu ürünü almaz?" üzerine fikir geliştirmek gibi…

 

Gözle Gör

Beyin fırtınası yaparken hayal etmeyi kolaylaştırın. Gazete, dergi, internet gibi kaynaklardan çalıştığınız konudan bağımsız olarak görseller seçerek olabildiğince çeşitli bir görsel havuz oluşturun. Ekibinizle bu görsellerle dolu masada toplanın ve görsellerden yola çıkarak konunuz ile ilgili fikir üretmeye çalışın.

 

Gelecek Resmi

Üzerinde çalıştığınız projeyi ya da organizasyonu, gelecekte iyi bilinen bir dergide kapak sayfası olarak düşünün. Gelecek ile ilgili geniş düşünmeyi ve temel hedeflerinizi keşfetmeyi deneyimleyin.

 

6 Düşünce Şapkası

Fikirlerinizi 6 düşünce alanına ayırın ve bunları farklı renklerdeki şapkalar gibi düşünün. Yeni bir probleme veya projeye yaklaşırken, ekibinizin her bir üyesi, bu farklı "şapkalardan" birini giyer ve tartışırken her "şapka", tartışmanıza odaklanmaya ve projeyi çok çeşitli açılardan ele almanıza yardım eder.

 

Fikir Analiz Egzersizleri

Fikirlerinizi çeşitlendirmek ve sentezlemek için kullanılabilecek egzersizler....

Asansör Konuşması

Projenizi, asansörde karşılaştığınız birine anlatabileceğiniz uzunlukta bir asansör konuşması yazmayı deneyin. Çözdüğünüz problemin ne olduğunu, kimin için çözdüğünüzü ve diğer fikirlerden nasıl farklı olduğunuzu 90 saniyelik bir konuşmaya sığdırabilir misiniz?

 

Kutula

Bu egzersizi ile fikrinizin bir ambalajını oluşturun. Fikriniz ölçülebilir ya da fiziksel olmayabilir. Fikrinizin kutusunu tasarlarken ekip, önemli kararlar almayı ve farklı açılardan ifade etmeyi pratiğe dökecek. Bu egzersiz yazılım geliştirici ekiplerde çok popüler, ama "ideal işe alım süreci" ya da "gelecek metodlarımız" gibi her konu için uygulayabilirsiniz.

 

Tersine Çevir

Perspektifimizi değiştirdiğimizde problemin çözümü kolaylaşır. Bu egzersiz ile zorlukları fırsat olarak değerlendirmeyi başarabilirsiniz. Bu şekilde problemi yeniden ele almak yerine, farklı çözüm önerileri oluşturabilirsiniz.

 

Affinity Map

Beyin fırtınası yoluyla birçok fikri ortaya koyup tartışabilirsiniz. Asıl zor olan ise bu fikirlerdeki ortak bağlamı bulmak ve fikirleri analiz etmek. Bu egzersiz ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

Müşteri Odaklı Egzersizler

Müşterinizi daha iyi tanımaya ve konumlandırmaya yardımcı egzersizler...

A Day In A Life

Hedef kitlenizdeki kişinin bir gününü hayal ederek empati kurmaya başlayabilirsiniz. Sabahtan akşama kadar geçen süreçte kullandığı ürünler ve servisleri listeleyerek gün içindeki ihtiyaçları daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Customer Journey Map

Müşteri yolculuğu haritaları; müşterilerin bir ürünü veya servisi kullanırken geçtiği aşamaları adım adım anlatan, parça parça toplanmış hikayeleri, eldeki yüklü veriler ile birleştirerek anlamlı bir şekilde sunulan planlı yolculuklardır. Siz de bu egzersiz ile müşterinizin bu yolculuk sırasında yaşadıklarını düşünerek fırsat noktaları keşfedebilirsiniz.

 

Empaty Map

Hedef kitlenizdeki kişiyi daha yakından tanımak için onun his ve düşünceleri, duydukları, gördükleri, söyledikleri ve yaptıkları, karşılaştığı zorlukları belirlediğiniz görsel bir çalışmadır.

 

Nasıl Biri?

Bu egzersizi son kullanıcılarınızı nasıl gördüğünüzü anlamak için kullanılabilirsiniz. Ortak bir çalışma yaparak ekibin fikirlerini alabilirsiniz. Egzersiz çocukken oynadığımız kim kiminle nerede nasıl ne yapıyor oyunu gibi, insanlardan ellerindeki kağıttaki bir sayfayı doldurup yandaki kişiye vermeleri, kendi aldıkları kişininki ile devam etmeleri isteniyor.

 

Proto Persona

Genelde kullanıcı deneyimi çalışmaları sonunda elde ettiğimiz Persona’ları daha çalışmaya başlamadan tahmin ederek kullanıcılar hakkında tahminlerde bulunabilirsiniz.

 

Yaratıcı Egzersizler

Farklı düşünmenize yardımcı yaratıcı egzersizler...

30 Circles

Bob McKim’in fikir geliştirme etkinlikleri öncesinde ısınmak için ürettiği bu egzersizde 3 dakika içinde 30 tane yuvarlaktan farklı şekiller oluşturma çalışıyorsunuz. Şablonu indirerek siz de egzersizi yaratıcı süreçlerinizin öncesine dahil edebilirsiniz. 

 

Pebble Watch Face

30 Yuvarlak uygulamasının bir benzerinde de 3 dakika içinde 24 farklı saat gösterimi çalışması yaparak fikir geliştirme süreçlerine ısınabilirsiniz.

 

Pecha Kucha

Pecha Kucha 20*20 tekniği olarak da bilinir, ana çalışma öncesi ısınmak için 20 tane görselden oluşan 20 slayt hazırlayın ve ekibe her bir görseli gösterip neyi çağrıştırdığı üzerine 20 saniye konuşun.

 

Strateji Geliştirme Egzersizleri

Fikirlerinizi geliştirirken strateji geliştirmenize yardımcı egzersizler...

Stakeholder Analysis

Geliştireceğiniz fikirlerle üreteceğiniz ürün sürecine dokunacak paydaşları listelemek, gruplamak ve önceliklendirmek için bu egzersizi yapabilirsiniz.

 

Business Model Canvas

Fikriniz veya fikirlerinizle alakalı iş modeli canvasını doldurarak ürününüzün ayakları yere basan bir iş modeline dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Bu egzersizde fikrinizle alakalı partnerleriniz, kaynaklarınız, kanallarınız, gelir modeliniz vb. alanları doldurarak büyük resmi oluşturuyorsunuz.

 

Customer Journey Canvas

Fikriniz bir ürüne dönüştüğünde müşterisine nasıl bir deneyim sunacak? sorusunun cevabına da müşteri deneyimi canvası doldurarak cevap bulabilirsiniz. Her servisin, servis öncesi, servis anı ve sonrası olmak üzere süreçlerini düşünmeniz gerekiyor.

 

Time Kapağı

Time Kapağı egzersizi ile şirketin ideal geleceği ile ilgili düşündürmek ve vizyonunu öğrenmek konusunda birlikte bir çalışma yapabilirsiniz.

 

Concept Card

Oluşturduğunuz konsept için Hedef kitleniz kim? Hangi problemi çözüyorsunuz? Çözümünüz nedir? sorularıyla fikri daha olgun hale getirebilirsiniz. Bu egzersiz ile bir fikrin önemli yönlerinin düşünüldüğünden emin olmaya çalışıyorsunuz.

 

Yalın İnovasyon

6-8 haftalık İnovasyon programımız 3 adımdan oluşuyor: Problemi tanıyıp fikir geliştirdiğimiz Ideation, ürünü geliştirdiğimiz Prototype, son kullanıcılar ile test ettiğimiz Validation

 • Ideation

  Tasarımcı Düşünce Workshopları & Kullanıcı Araştırmaları 1-2 Hafta
 • 10+ Fikir
 • Prototyping

  Ürün/Arayüz/Servis Geliştirme 4-6 Hafta
 • 3 Prototip
 • Validation

  Kullanıcı Testi 1 Hafta
 • 10+ Ideas

  Ideation

  Tasarımcı Düşünce Workshopları & Kullanıcı Araştırmaları 4-6 Hafta
 • 3 Prototip

  Prototyping

  Ürün/Arayüz/Servis Geliştirme 4-6 Hafta
 • Validation

  Kullanıcı Testi 1 Hafta

Yalın İnovasyon Kaynakları

Yalın inovasyon sürecinde rehberiniz olabilecek kaynaklar hazırladık.

stickers

Design Thinking Kılavuzu

Design Thinking eğitimi ile yeni fikirler oluşturmanın ötesine geçin, fikirlerinizi birlikte hayata geçirelim. Eğitim öncesinde hazırladığımız Tasarım Odaklı Düşünme Kılavuzuna göz atın!

Kılavuzu İndir

stickers

Kullanıcı Araştırması Teknikleri

Fikrinizi doğrulamak, yeni ürün geliştirmek veya mevcut ürününüzü daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz araştırma yöntemlerini listeledik.

Teknikleri İncele

İletişime Geçin

Fikir geliştirme ve inovasyon süreçlerinize destek olmamız için bizimle iletişime geçin.