Fusioncube - Yalın İnovasyon

6-8 haftada bir fikri son kullanıcıdan geri bildirim alacak hale getiriyoruz. 3 aşamadan oluşan methodumuz ile inovasyon süreçlerinizi hızlandırıyor ve yalın hale getiriyoruz.

Neden Yalın İnovasyon?

İnovasyon sürecinde fikir geliştirmenin, kullanıcı problemlerini belirlemenin, en önemlisi de ürün üretmeden önce prototiplemenin inovasyon sürecine değer katacağını düşünüyoruz.

Yalın İnovasyon - Yalın Girişim

Kullanıcı deneyimi profesyonellerinin kullanıcını tanı tavsiyelerini "Yalın Girişim"ciler "Get out of the Building" diyerek güzel bir pakete büründürdüler. Biz de üretim süreçlerindeki bu yaklaşımları ele alarak Yalın İnovasyon modelini oluşturduk.

Amacımız

Ürün geliştirme süreçlerinin sisli yolda araba kullanmak gibi oldukça riskli ve bilinmezlerle dolu olduğunu biliyoruz. Amacımız, görüş mesafenizi artırmak. Daha doğru yatırımlar yapmanızı sağlamak.

Dünyadan Örnekler

Sevdiğimiz yalın inovasyon örnekleri...

Sony Inovasyon Modeli: Crowdfunding

Sony Japonya, ürünlerini üretmeden önce kendi crowdfunding platformunda proje olarak sunuyor ve belirli bir hedefe ulaşırsa ürünü gerçekten yapmaya karar veriyor.

Dipjar - Prototipleme

Girişimci, barista arkadaşının "İnsanlar kredi kartı kullandığı için bahşişler azaldı" sorununu çözmek için Dipjar adında bir ürün üretiyor. Kredi kartı ile bahşiş bırakabildiğiniz Dipjar'ın ilk versiyonu sadece insanların kaç kez ürünü kullandığını takip ediyordu. Fikir doğrulandıktan sonra ürün hayata geçiyor.

Nasıl Bir Yöntem Uyguluyoruz?

6-8 haftalık İnovasyon programımız 3 adımdan oluşuyor: Problemi tanıyıp fikir geliştirdiğimiz Ideation, ürünü geliştirdiğimiz Prototype, son kullanıcılar ile test ettiğimiz Validation

 • Ideation

  Tasarımcı Düşünce Workshopları & Kullanıcı Araştırmaları 1-2 Hafta
 • 10+ Fikir
 • Prototyping

  Ürün/Arayüz/Servis Geliştirme 4-6 Hafta
 • 3 Prototip
 • Validation

  Kullanıcı Testi 1 Hafta
 • 10+ Ideas

  Ideation

  Tasarımcı Düşünce Workshopları & Kullanıcı Araştırmaları 4-6 Hafta
 • 3 Prototip

  Prototyping

  Ürün/Arayüz/Servis Geliştirme 4-6 Hafta
 • Validation

  Kullanıcı Testi 1 Hafta

Ideation

Fikir geliştirme ve kullanıcı araştırmaları süreciyle problemleri ve çözüm önerilerini buluruz.

Design Thinking Workshopları

İnovasyon sürecinde geliştirilecek ürün için öncelikle problemi bulmak ve tanımlamak için çalışmaya başlarız. Design Thinking (Tasarım odaklı düşünme) workshopları ile konuya dokunan her paydaşı sürece dahil ederiz.

 

Design Thinking

Design Thinking ne işimize yarar? Nasıl yapılır? Adımları nelerdir? Popüler ürün geliştirme ve problem çözme yöntemi hakkındaki içerikleri derledik.

Fikir Geliştirme Egzersizleri

Fikir geliştirme sürecini daha verimli hale getirebilmeniz için fikir geliştirme, fikir analiz, müşteriyi anlama, strateji geliştirme ve yaratıcılık gibi beş konuda 21 egzersizi listeledik.

Kullanıcı Araştırması

Problemin varlığını valide etmek ve son kullanıcı gözüyle sürece bakmak için sahaya çıkar ve farklı tekniklerle kullanıcı araştırması yaparız.

 

Ürün Geliştirme Süreçlerinde Kullanabileceğiniz 28 Araştırma Tekniği

Ürün geliştirme sürecinde fikrinizi doğrulamak, yeni ürün geliştirmek veya mevcut ürününüzü daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz araştırma yöntemlerini listeledik.

Prototype

Ürünün fonksiyonalitesini belirliyor ve çalışır hale getiriyoruz.

Minimum Viable Product (MVP)

Kullanıcı araştırmaları ile ürünün çekirdek fonksiyonalitesi belirlenir ve prototip bunu kapsayacak şekilde oluşturulur. MVP ürünümüzün uygulanabilir minimum(ve temel) özelliklerine sahip çıktısıdır.

 

MVP - Minimum Viable Product

MVP yani "Minimum Viable Product" nedir? Nasıl yapılır? MVP fonksiyonlarını nasıl seçeriz?

MVP

Arayüz - Sistem - Ürün

Userspots ve Ingenious tecrübelerimizle arayüz, servis ve ürün prototipleri tasarlıyor ve geliştiriyoruz. Prototiplerin fonksiyonları yerine getirmesine özen gösteriyoruz.

Validation

Oluşturulan prototip kullanıcılar ile test edilerek fikrin kullanıcı tarafındaki algısı ölçümlenir.

Kullanıcı Testi

Yalın inovasyon sürecinin son aşamasında da prototip kullanıcılar ile test ediyor ve kullanıcı davranışları ile ürünün veya servisin kullanışlılığını analiz ediyoruz.

Birlikte Yapalım

İnovasyon sürecinize dahil olmamız için bizimle iletişime geçin.